Totul despre vânătoare | Arme şi muniţii | Câini de vânătoare | Atlas cinegetic | La gura sobei | Reţete culinare vânătoreşti | Vânători din alte epoci |
Proiectilul "ideal" pentru lisaModerator: liviur
37 mesaje • Pagina 1 din 2 • 1, 2
Proiectilul "ideal" pentru lisapareri pro si contra proiectilelor unice de tip ideal pentru armele lise, efect , cadere pe traiectorie, ?
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaAm folosit "idealuri ' Remington , efect foarte bun in tinta,cadere similara cu breneke Rotwail ,insa avea putina abatere in lateral din armele cu care am tras eu .Am trecut la breneke pentru ca mergea mai centrat.
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaEu sunt foarte multumit de Palla Gualandi.
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisadaca tot am deschis subiectul , de gualandi calibru 20 in paharel de 12 ce parere aveti ati folosit , mai cade porcu , probabil merge tras si pe scorurile mai stramte, dar nu stiu de efectul in tinta ce sa zic, nu am folosit doar am vazut si as fi curios daca ii mai bun , uni zic ca merge mai bine fara sa cada pe traiectorie
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa
Orice proiectil gualandi de orice ce calibru, poate fi tras de pe şocurile cele mai strânse, în calibrul pentru care a fost proiectat.
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa
stiu asta , eu vorbesc de eficienta acestui tip de proiectil unic
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaFoarte eficient, am vazut iarna ce a trecut vreo trei mistreti loviti cu acet proiectil , toti trei loviti in torace, cazuti in foc. O scroafa de vreo 200 de kg a cerut si al doilea proiectil dupa ce socul produs de primul a paralizat-o. Nici unul dintre proiectile nu a iesit. Distantele de tragere undeva la 20-30 de metri.
In concluzie proiectile bune la vanatoare dar care se cer trase la distante mici, datorita caderii pe care o are. Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaare cadere chiar daca ii in calibrul 20 in paharel de cal12?? vanzatorul zicea ca nu cade asa repede pe traiectorie
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaCu paharel nu stiu, dar cele normale de 12 au ceva cadere, chiar mai mare decat proiectilele brennecke.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisasi eu tot de 12 am folosit , nu stiu daca au caderer mai mare , poate depinde si de producatori, normal nu ar trebui sa aibe datorita formei aerodinamice, , probabil la toamna o sa le incerc si pe cele de 20 de care vorbesc, si atunci o sa anunt constatarile directe, sigur nu sunt asa cunoscute.
comparativ cu idealurile pe care le incarca multi facute in matritze decalibrate, si se mira ca nu fac grupaj bun
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaOki, scuze, dar tu ai zis:
adică proiectil de 16 tras din 12 merge şi pe şocurile mai strâmte. Logica m-a îndemnat să cred că eşti de părere că cele de 12 nu merg trase din toate marimile de şocuri la calibrul 12 ![]()
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisanu-i problema nu trebuie sa iti ceri scuze , doar discutam nu
se pare ca nu toate lumea experimenteaza ca nu prea isi da lumea cu parerea
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaInainte de '89, cind se gaseau numai cartuse romanesti, intrucit acestea erau foarte proaste, folosem doar cartuse facute, incarcate cu alice sau proiectile unice " marca CONTESCU ". La alice, ceea ce cumparam erau cu ~ 0.2-0.3 mm mai mari decit ceea ce comandam, dar le foloseam cu nadejde si cu rezultate. Ca proiectile unice, dl. CONTESCU ne oferea doua variante: IDEAL -ul si BILA CRESTATA. Am incarcat cartuse cu ambele modele de proiectile ( eram trei vinatori activi in familie si eu asiguram munitia pentru toti ) si am avut rezultate cu ambele, dar trebuie sa recunosc ca nu trageam grozav de mult cu proiectil unic pe acea vreme iar cind se stia sigur ca este vinatoare la vinat mare, luam carabina.
Nu am avut niciodata cartuse de fabrica incarcate cu IDEAL. Proiectilele pe care le cumparam de la dl. C. uneori pareau usor excentrice si acest lucru, data fiind constructia lor speciala, ar fi daunat preciziei tirului. Nu am avut niciodata nemultumiri in privinta acestor proiectile ( si nici tatal sau unchiul meu - pe care ii alimentam cu munitie). Aspectul oarecum masiv al acestui proiectil m-a facut sa nu il folosesc niciodata pe teava mai socata a bock-ului IJ cu care trageam, ci pe teava cu 1/2. Pe teava socata trageam bile crestate sau " trei la fund " care pe acea vreme erau legale. Legat de efectul pe care il aveau la impactul cu vinatul, numai referinte bune. Daca voi reusi sa postez fotografiile in care sunt citeva proiectile unice de lisa recuperate, veti avea ocazia sa vedeti cum " a lucrat " un IDEAL, in comparatie cu alte proiectile. [img]http://i765.photobucket.com/a[IMG]http://i765.photobucket.com/albums/xx292/fhunter60/Picture001-2.jpg[/img]
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaCompletari: am reusit sa postez pozele dorite. Proiectilul la care ma refeream este al treilea de la stinga la dreapta.
![]() ![]() ![]() TOATE CELE BUNE !
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisava multumesc frumos,
am sa le folosesc cu nadejde la mistret , la limitele lisei, cu respect
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaMAsterD iti recomand cu caldura sa folosesti la vanatoarea de mistreti bila plina!Vanatorii cu multa experienta spun ca este cel mai bun cartus tras cu arme lise la mistret...
![]() ![]() Cu mult respect
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa-învelită în piele de porc, unsă, trasă dintr-o flintă încărcată pe la gură:wink: . La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaSi descantata.
![]() Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisasalut
eu folosesc S&B si souvestre (nobel sport) am tras si cu chedite,B&P ,rotweill acum un an cand am intrat in randul vanatorilor (virusatilor-asa le zice tata) urma sa ma duc la o vanatoare de mistreti m-am dus la magazinul unui prieten si i-am spus sa imi dea si mie breneke-uri bune mi-a spus asa "ia S&B chiar daca sunt cele mai ieftine sunt super" am tras la tinta cu arma rezemata cu toate cele enumerate mai sus iar cele mai bune au fost si care le folosesc de obicei S&B si souvestre Only two things are infinit; the univers and human stupidity,but i'm not sure about the last
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisasauvestre pentru ca este foarte precis si poate fi folosit pentru orice configuratie la teava,bila crestata pentru un efect de stopare fantastik...nu stiu dk se mai comercializeaza sau dk a fost vreodata pe cartuse de marca,vanatorii vechi stiu despre ce este vorba
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa
In paharel de 12 joaca ,Ca sa poti trage eficient ai nevoie de proectil cal 16 in paharel de 16 Am folosit asa ceva pe vremuri cind faceam cartuse si am avut rezultate bune
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisala subcalibre(ex bila de 16 in pahar de 12) am inteles ca se foloseste grisul.mai mult nu stiu.
eu am ramas la breneke rotweil pe dreapta si bascheri pe stanga moartea e in folosul vietii
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaPalla Gualandi de 12, nu are cadere sesizabila pana la 75m (cel putin la distanta asta l-am incercat eu in poligon), cu atat mai putin cele de 16, 20, etc.....
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaCe parere aveti despre asta
![]() http://www.ddupleks.lv/EN/articles/show/products http://www.ddupleks.lv/EN/articles/show/product-design
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaNu cred ca o sa existe multe pareri, asta deoarece munitia in cauza nu se prea intalneste prin Romania. Pentru a ne face o parere despre respectiva munitie, trebuie sa o utilizam cateva sezoane.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa
La 75m nu stiu ce sa zic,dar la 50m masurati nu a avut nici pic de cadere(tragere la 15-16 grade celsius,vant 0,pozitie arma sprijinita pe sac de nisip,vizibilitate ideala,presiune atmosferica 764mm coloana de mercur,cartus cheddite cu palla gualandi de 36g in sabot ,dimensiuni tinta 65x40cm cu centrul marcat cu vopsea).Inca nu am tras cu Sauvestre dar Gualandi m-a impresionat profund. este in noi
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaDin ce stiu eu, termenul "cadere" se refera la un plasament diferit al proiectilului pe tinta la o distanta mai mare decat cea pentru care a fost reglata arma initial si nu la faptul ca merge acolo unde ai ochit....asta e o sansa a posesorului armei.
Deci, pentru a fi corecti ar fi trebuit tras la 35, 50, 70 m si vazut care e pozitia pe tinta a grupajelor la aceste distante. Teoretic nu exista proiectil care sa mearga ca laser', toate descriu o traiectorie parabolica. Doar ca pentru anumite distante parabola aceasta este foarte plata si poate fi asemuita unei drepte pentru necesitati de vanatoare....adica e foarte posibil ca diferenta de inaltime in plasamentul proiectilelor sa fie sub valoarea grupajului in sine astfel incat de la 20 la 70 m sa mearga tot intr-un gref ![]() Cat despre ce mai poate face un Brenneke sau Gualandi la 100 m, am facut un test simplu de penetratie: o scandura de brad de 2 cm grosime rezemata de un butoi de plastic de 100 l plin cu pamant. In butoi am oprit diferite proiectile de carabina si-am incercat si de lisa. La 50 m trece prin scandura si prin peretele de sub 1 cm grosime al butoiului si mai merge vreo 15 cm prin paman reavan. La 100 m au gaurit scandura la aproape 10 cm sub punctul ochit dar n-au penetrat peretele butoiului nici in varianta magnum - le-am gasit turtite langa butoi....asadar, cam ce face o bila de cauciuc actuala trasa dintr-un pistol actual la 2-3 m. Nu cred ca se duce cineva la mistreti cu pistolul cu bile de cauciuc ![]() ![]() Mai departe trageti voi concluzii.
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa
100 de m. in teren este o distanta enorma pt lisa. Parerea mea. Nu m-as incumeta sa trag nici la 50 m in goana mare, este loterie.
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaasa este ai dreptate!
Re: Proiectilul "ideal" pentru lisaDragi "Tovarasi" adevarul e ca si eu uneori ....destul de rar folosesc proiectil unic "ante 1989", dar astfel de munitie folosea bunicul si taica-meo cand era mai tanar. La vanat mare se foloseste carabina, (asta nu inseamna ca nu merge si proiectulul unic) dar e ca dacia 1300 pe autostrada. Astfel ca 5 carabine sunt suficiente sa nu scape nimic din padure, mai ales daca e camp deschis in stand. Sunt sigur ca ai vazut multe victorii facute de victoriosul IJ dar atunci erau turme de mistretoi, acum abia ca mai vezi dara sa mai iasa la 150m sau mai mult, si sa stai cu lisa..... "-Ahh... de era ceva mai aproape....!".... Sfatul meu e sa-ti iei o carabina ...nu neaparat cel mai mare calibru (arhicunoscutul 30-06 e suficient) si te inveti sa tragi din miscare cu 22LR sau rifle (aer comprimat ) si nu prea dai sanse de scapare. Te sfatuiesc sa nu invcerci in teren. Catare plina dragi Cotizanti de la toate grupele.
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
37 mesaje • Pagina 1 din 2 • 1, 2
Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante Cine este conectatUtilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori |
Publicitate
|